Gmail Hesapları Çalınabilir Mi?

Gmail Hesapları Çalınabilir Mi?

Gmail Hesapları Çalınabilir Mi? Gmail hesabı çalınırsa ne olur? Eğer Gmail hesabınız çalınırsa bunun anlamı bağlı tüm üyeliklerinizin tehlike altına gireceğidir. Bu kapsamda sosyal medya hesaplarınız da vardır. Bu nedenle oldukça büyük bir risk oluşturur.

Bu nedenle hesapların güvenliğinin nasıl sağlanacağı oldukça önemli bir noktadır. Bunun için gerekli olmadığı müddetçe kendi telefon ve bilgisayarınız dışında hesabınızı asla açmamanız gerekir. Zira açık unutmasanız bile virüs, keylogger tarzı yazılımlar şifrenizi bulabilir ve hesabınızı çalabilir.

Ayrıca kendi bilgisayarınızdan da riskli sitelere girmemeniz tavsiye edilir. Böylece hesap güvenliğinizi sağlamanız da mümkündür.

İki Adımlı Doğrulamayı Açma

Her ne kadar birçok kişi farkında olmasa da Gmail hesabı çalınabilir mi sorusunun yanıtı evettir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanmak şarttır. Bu çerçevede ne gibi güvenlik önlemlerinin alınabileceği bilinmelidir. Aşağıdaki adımları takip ederek bunu sağlamanız mümkündür;

  1. Gmail hesabınıza giriş yapın.
  2. Güvenlik panelini açın.
  3. İki adımlı doğrulamayı açın.
  4. Ekranda yer alan adımları takip edin.

Bu işlemler sadece bilgisayardan değil aynı zamanda Android ve iOS sistemlerinden de yapılabilir. Bunu aktif hale getirirseniz hesabınıza farklı bir kişinin girmesine karşı önlem de alabilirsiniz. Ayrıca alakalı olarak yedek kodları da kullanabilirsiniz.

Böylece hesabınızda daha güvenli şekilde oturum açabilirsiniz. Zira yedek kodlar tek kullanımlık olduğu için yeniden kullanılamaz. Bunlardan faydalanmak için iki adımlı doğrulama da aktif olmalıdır.

Güçlü Bir Şifre Kullanmak

Günümüzde şifreler hakkında en büyük sorun kolay ve hatırlanabilir oluşturulmalıdır. Ancak bu durum çalınma riskini de gözle görülür bir şekilde arttırır. Bu Gmail için de geçerlidir. Gmail Hesapları çalınabilir mi sorusuna olumlu yanıt verilebileceği için şifreler üst düzey güvenlikli olmalıdır.

Sizi tanıyan kişilerin şifrenizi tahmin edebileceği asla unutulmamalıdır. Bu nedenle içinde isim, soyisim, sevdiğiniz şeyler olmamalıdır. Ayrıca eski bilgiler de kullanılmamalıdır. Diğer platformlarda kullandığınız şifreler de tercih edilmemelidir.

Zira söz konusu sitedeki hesabınız çalınırsa doğal olarak Gmail hesabınız da tehlikeye girecektir. Parolanızın kimsenin tahmin etmeyeceği bir şekilde oluşturulması tavsiye edilir.